Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä Kirjaudu tai Rekisteröidy
YaBB - Yet another Bulletin Board
  MS-ihmisten kannattaa huolehtia D-vitamiinin saannista
  KotiOhjeitaHaeKirjauduRekisteröidy  
 
Sivunvalintanappi Sivu: 1
Lähetä aihe Tulosta
Invalidiliitto Ry:n lausuntoja (Luettu 2076 kertaa)
Fanny
God Member
*****
Poissa


Si vis amari, ama.
Viestejä: 2469
Helsinki
Sukupuoli: female
Invalidiliitto Ry:n lausuntoja
02.04.2006 - 13:20:27
 
Olen Invalidiliitto Ry:n jäsen ja tiedän heillä olevan paljon kokemusta täälläkin käsitellyistä aiheista eli vammaistuki, hoitotuki jne.

Valituksia ja kannanottoja Kelan etuuksista
Siirry sivun alkuun
 

Dg. v. 2000, Betaferon 2001-2003
Osatyökyvyttömyyseläke v. 2003
Työkyvyttömyyseläke v. 2005
 
IP on kirjattu
 
Tupuna
God Member
*****
Poissa


Juuri,kun aloin tottua
eiliseen,tuliki n tämä
päiv
Viestejä: 623
Kerimäki
Sukupuoli: female
Re: Invalidiliitto Ry:n lausuntoja
Vastaus #1 - 02.04.2006 - 15:06:43
 
"Vaikeavammaisena pidetään Kelan lääkinnällistä kuntoutusta järjestettäessä henkilöä, joka saa korotettuja vammaisetuuksia ja jolla on sairaudesta, viasta tai vammasta aiheutuva yleinen lääketieteellinen ja toiminnallinen haitta, josta aiheutuu vähintään vuoden kestävä kuntoutustarve ja edellä mainittu haitta on niin suuri, että hänen on huomattavan vaikeaa tai rasittavaa selviytyä jokapäiväisistä toimistaan kotona, koulussa, työelämässä ja muissa elämäntilanteissa julkisen laitoshoidon ulkopuolella (566/2005). Korotettuja vammaisetuuksia ovat lapsen hoitotuen korotettu tai erityishoitotuki, korotettu tai erityisvammaistuki sekä eläkkeensaajan korotettu tai erityishoitotuki. Kelan soveltamisohjeiden mukaan kuntoutuksen tavoitteena ja tarkoituksena tulee olla kuntoutujan työ- ja toimintakyvyn säilyttäminen ja parantaminen. Kelan on järjestettävä pitkäaikaiset tai vaativat kuntoutusjaksot silloin, kun ne eivät liity välittömästi sairaanhoitoon."

Yllä lyhyt määritelmä Kelan käsityksestä, kuka on vaikeavammainen (kopioitu suoraan Invalidiliiton tekemästä valituksesta, jonka linkin Fanny tuohon laittoi.)

Tuo määritelmä kun on vähän ympäripyöreä ja sitä voidaan tulkita niin eri tavalla. Mitä tarkoittaa esim. huomattavan vaikeaa tai rasittavaa selviytyä jokapäiväisistä toimistaan kotona jne? Tarkoittaako se sitä, että tarvitsee toisen ihmisen apua joissain elintärkeissä toimissa, esim. ruokailussa, pesuissa, siirtymisissä, työ/koulumatkoilla jne. vai sitä, että on ajoittaista toisen henkilön avun tarvetta, esim. perunoiden kuorimisessa tai raskaimpien kotitöiden teossa. Nämäkin saattavat vielä itsenäisesti onnistua, mutta voivat tuottaa melkoisia vaikeuksia.

Omassa vammaistukipäätöksessäni oli ylemmän hoitotuen hylyn perusteena se, että en tarvitse jatkuvasti toisen henkilön apua, olenhan pääosin omatoiminen, itsekin kun katetroin. Se, että varsinkin vähän hankalana astmaatikkona (maksimilääkitys jo päällä) ja MS-diagnoosin aiheuttaman fatiikin, tasapainohäiriöiden yms.  takia en oikein kunnialla selviydy esim. siivoamisesta parhaimpinakaan päivinä, ei ole heidän mukaan täällä Itä-Suomessa riittävä peruste, eikä sitä edes hyväksytä vammaistukea haettaessa ulkopuolisen siivoojan kuluina, perusteena se, kun perheessä on terve mies, joka voi siivota ja astma kun ei heidän mukaan ole sellainen sairaus, jonka perusteella vammaistukea myönnetään. Totta kai se mieskin voisi siivota, mutta kun se terve mies on yksityisyrittäjä ja harvoin kotona siivoilemassa. Samalla se mies voi tietysti kuoria ne perunatkin jne.  Jos asuisin yksin, niin silloin tilanne olisi luultavasti toinen.  Kuitenkin molemmissa tapauksissa ulkopuolisen avun tarve on ilmeinen. No eroa en lähde tuon takia ottamaan.... Toisaalta hyväksyisin tämän linjan ehdoitta, jos se toimisi muuallakin samalla tavalla, mutta luulen, että yhteistä linjaa ei maassamme tämän asian tiimoilta löydy. Toisaalta mikä olisi se kuntoutustarpeeni (korostan, että puhun nyt vain itsestäni)? Kolme viikkoa laitoksessa ei kyllä kovinkaan paljoa toisi apua tähän tilanteeseeni. Liikunhan nyt tällä erää sen minkä pystyn ja kovin masentuneeksikaan en itseäni koe. Toisaalta työkykyni on vähän uhattuna lievän shuubioirelilun vuoksi, mutta tosiasia on myös se, että kuntoutusjaksolla siihenkään ei voida hirveästi tällä erää vaikuttaa.

Vielä tuosta Kelasta;. Helpoin tapahan on totisesti jo saavutetun ylemmän vammaistuen laskeminen alempaan tukeen, jolloin siirrännäisvaikutuksena myös kuntoutusvelvoitekin Kelalta lakkaa. Näin ainakin meillä vielä työelämässä olevilla. Aikamoista sompailua....
Siirry sivun alkuun
« Viimeksi muokattu: 02.04.2006 - 16:28:33 Kirjoittaja Tupuna »  

-  Ei elämä ole pelkkää iloa ja riemua, se on myös ruusuilla tanssimista...  -
 
IP on kirjattu
 
Pia
God Member
*****
Poissa


Mind over matter!
Viestejä: 3333
Pohjanmaa
Sukupuoli: female
Re: Invalidiliitto Ry:n lausuntoja
Vastaus #2 - 02.04.2006 - 19:53:26
 
Minä kyllä kuuluttaisin sitä yhtenäistä linjaa Suomeen näitten tukien suhteen!
Siirry sivun alkuun
 

dg RR 06/01.  SP-epäily. Kokeiltu beta ja copa. Lääkitys oireenmukainen. Osatyökyvyttömyyseläke 2006. Fysioterapia 45 x v.
 
IP on kirjattu
 
Tupuna
God Member
*****
Poissa


Juuri,kun aloin tottua
eiliseen,tuliki n tämä
päiv
Viestejä: 623
Kerimäki
Sukupuoli: female
Re: Invalidiliitto Ry:n lausuntoja
Vastaus #3 - 02.04.2006 - 20:29:03
 
Niin tai Kela tarkentaisi tuon, mitä se tuolla määritelmällään tarkoittaa ihan kirjaimellisesti. Molemmissa esilletuomissani tilanteissa varmasti kuntoutuksen/ylemmän hoitotuen tarve useimmiten on perusteltua, mutta saattaa hakijat eriarvoiseen asemaan riippuen siitä minkä Kelan vaikutuspiirissä hakija on. Tuossahan ei puhuta mitään esim. sosiaalisesta tilanteesta, joka saatetaan vetää esteeksi, toisaaltahan se voi olla myös kuntoutustarvetta tukeva. Minulla on sellainen käsitys, että esim. tämän siivouksen osalta joillakin kulut on hyväksytty, mutta toisilla ei, vaikka tilanne olisi kuta kuinkin muutoin sama. Saatan olla kyllä väärässäkin. No ainahan asiasta voi valittaa eteenpäin.

Nuo etuudet ja kuntoutustarve ovat kyllä muutoin luullakseni sellaisia asioita, että ne pitää punnita jokaisen hakijan kohdalla ihan erikseen, vaikka määritelmät olisivatkin tarkemmat.  Kuntoutustarve kun ei ole ihan niin yksiselitteinen asia. Todella perheellisellä esim. siivoaminen voi onnistua ihan perheen sisäisin "siirroin", mutta yksineläjällä se voi olla ongelmallisempaa aiheuttaen sitten lisäkulujakin.
Siirry sivun alkuun
 

-  Ei elämä ole pelkkää iloa ja riemua, se on myös ruusuilla tanssimista...  -
 
IP on kirjattu
 
Sivunvalintanappi Sivu: 1
Lähetä aihe Tulosta